obrázek

Co je to TeX a jak funguje

obrázek Odborník nebo Wikipedie by nám řekli, že TeX (správně čti tech) je sázecí systém. Slovy jeho autora určený pro tvorbu hezkých knih a obzvlášť knih obsahujících spoustu matematiky. Tímto pojmem tedy myslíme takový program, s jehož pomocí můžeme vytvářet (sázet) kvalitní a pěkné texty, matematické i jiné vzorce či obrázky a mnoho dalších, jako například notové zápisy či šachové partie. Pod slovem program si však nepředstavuj editor typu Word nebo jeho obdoby. Jde o překladač (kompilátor), který ze zdrojového souboru vytvoří soubor vhodný pro tisk (Pro nás bude vhodný formát pdf).

obrázek Vše, co chceme, aby TeX udělal, píšeme do onoho zdrojového souboru, a to ve formě prostého textu. TeX si tento soubor přečte a vytvoří to, co jsme po něm chtěli. Napsat tam však nemůžeme jen tak něco, TeX rozumí pouze definovaným příkazům, přesněji funkcím. A aby bylo jeho ovládání snazší, byly vytvořeny systémy maker, jako je LaTeX či plainTeX.

Pokud se chceš dozvědět něco více, následuj odkaz na stránky CSTUG, kde najdeš mnoho užitečných informací, odkazů či odpovědí na často kladené otázky.

Proč ho používat

obrázek

Umění ovládat LaTeX je opravdovou lahůdkou. Pokud se naučíš LaTeX, Tvé texty budou vypadat skutečně pěkně a profesionálně. Už nebudeš muset řešit problémy, jak přepsat svá řešení do elektronické podoby, aby vypadala tak, jak skutečně chceš či jak se psát mají. Už se nebudeš muset trápit tím, že v Tvém editoru nejde napsat pěkná odmocnina, zlomek či písmenko řecké abecedy. A co víc, pokud se LaTeX jednou naučíš, využití najdeš nejen v PraSátku, ale i jinde, například se s ním určitě setkáš na vysoké škole. A navíc je to úplně zadarmo. Takže proč ne?

Jaký je v tom rozdíl?

Možná Tě trochu zmátlo, jak tu mícháme pojmy TeX a LaTeX. Pokud dychtíš po tom, znát rozdíly, nakoukni na stránku TeX versus LaTeX.

Pokud Tě to nezajímá, nemusíš si tím zatěžovat hlavu, pro další postup to není nijak podstatné.

Jak začít?

Abys mohl začít psát své první dokumenty, je potřeba si nejprve nainstalovat sázecí systém s podporou češtiny a editor, který Ti bude vyhovovat. Jak to provést, zjistíš v odkazu instalujeme, testujeme.

Pokud již máš nainstalováno, můžeme se vrhnout na další část, jak psát vlastní dokumenty v LaTeXu.

Časem se určitě neobejdeš bez znalosti, jak kreslit obrázky a vkládat je do dokumentů, což jistě oceníš zejména v geometrických sériích.

TeXání bez instalace

Pokud se nechceš pouštět do instalace TeXu, nebo zrovna pracuješ na počítači, kde TeX nainstalovaný není, či si chceš s TeXem jen nezávazně pohrát, navštiv stránku projektu TeXonWeb, kde lze psát dokumenty v TeXu přímo v internetovém prohlížeči.

Spěchám, potřebuji rychle vytvořit PDFko!

V tomto případě pokračuj na odkaz jak snadno vytvořit PDF.

Kontakt

email info (zavináč) prase.cz
pošta Matematický korespondenční seminář
KAM MFF UK
Malostranské náměstí 25
118 00   Praha 1

Organizátoři

mff

Matematický korespondenční seminář je organizovaný studenty Matematicko-fyzikální fakulty UK pod záštitou Informatického ústavu UK a Oddělení propagace a mediální komunikace MFF UK.

Partneři

pix
Realizace projektu byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy