Nahoru:

Knihovna: Kombinatorika

Podkategorie v této kategorii:

Články v této kategorii:

Burnsideovo lemmaPDF(66KB) PNG
Burnsideovo lemma slouží k počítání kombinatorických objektů s ohledem na nějaký pohyb (například otočení).
Zdroj: sborníkAutor: Anička ChejnovskáDatum: 2013 Mentaurov
Catalanova číslaPDF(64KB) PNG
Catalanova čísla jsou posloupnost 1, 1, 2, 5, 14, 42, …, na kterou vedou zdánlivě nesouvisející kombinatorické úlohy. Na přednášce si povíme, jak je odvodit a co s nimi počítat.
Zdroj: sborníkAutor: Anička ChejnovskáDatum: 2012 Domašov
Kombinatorika na šachovniciPDF(58KB) PNG
Táto prednáška sa zameriava na rôzne kombinatorické úlohy, ktoré sú so šachovnicou viac alebo menej spojené. Na príkladoch rôznych obtiažností si precvičíme základné metódy, ako môžeme takéto problémy zdolať.
Zdroj: sborníkAutor: Peter KorcsokDatum: 2012 Oldřichov
Lineární algebra v kombinatoricePDF(82KB) PNG
Lineární algebra je bezesporu jedním ze základních kamenů vysokoškolské matematiky. Velmi dobře ji však můžeme uplatnit i v některých elementárních kombinatorických úlohách. Příspěvek stručně seznamuje se základními lineárně-algebraickými fakty a ukazuje typické úlohy, u kterých je možné tato pozorování s výhodou aplikovat.
Zdroj: sborníkAutor: Alexander „Olin“ SlávikDatum: 2013 Mentaurov
O hranici neporiadkuPDF(114KB) PNG
Dirichletov princip je silný dôkazový nástroj, ktorý má široké využitie v najrôznejších oblastiach matematiky. V prispevku je metóda predvedená na dvoch riešených úlohách a čitateľovi je ďalej ponúknutá možnosť vyskúšať si jej použitie na sade 20 príkladov, ktoré sú usporiadané podľa zložitosti. Druhú časť príspevku tvori aplikacia principu vo svete grafov -- úvod do Ramseyovej teórie.
Zdroj: sborníkAutor: Peter Datum: 2011 Blansko-Obůrka
PoloměnkyPDF(51KB) PNG
Ukázka využití poloměnek (tj. monovariantů) na příkladu mnoha úloh. Složitost úloh od triviální až po starší IMO.
Zdroj: sborníkAutor: Martin TöpferDatum: 2013 Mentaurov
Posloupnosti alá kombinatorikaPDF(68KB) PNG
Tento příspěvek se zabývá kombinatorickými vlastnostmi posloupností, které jsou prezentovány pouze na příkladech. V~první části se studují konečné posloupnosti, ve druhé části se vhodně vybírají podposloupnosti a nakonec je uvedeno několik velmi zajímavých vlastností geometrických a aritmetických posloupností.
Zdroj: sborníkAutor: Jarda HančlDatum: 2010 Domaslav
Těžiště v kombinatoricePDF(53KB) PNG
Přednáška představuje neobvyklou, ale velmi snadno aplikovatelnou metodu řešení kombinatorických úloh, v nichž se snažíme kostičkami pokrýt šachovnicovou plochu. Přístup využívá základní vlastnosti těžiště.
Zdroj: sborníkAutor: Monika PospíšilováDatum: 2010 Dobrá Voda
Toky v sítích, Hallova větaPDF(83KB) PNG
Cílem přednášky je seznámit se základními definicemi a poznatky týkajících se toků v sítích a problému hledání maximálního toku. Další část přednášky se zabývá párováním a důkazem Hallovy věty pomocí aplikace poznatků o tocích.
Zdroj: sborníkAutor: Vít "Vejtek" MusilDatum: 2010 Domaslav

Kontakt

email mks (zavináč) mff.cuni.cz
pošta Korespondenční seminář
KAM MFF UK
Malostranské náměstí 25
118 00   Praha 1

Organizátoři

mff

Matematický korespondenční seminář je organizovaný studenty Matematicko-fyzikální fakulty UK pod záštitou Informatického ústavu UK a Oddělení pro vnější vztahy a propagaci UK.

Partneři

pix