Nahoru:

Knihovna: Informatická témata

Podkategorie v této kategorii:

Články v této kategorii:

Konečné projektívne roviny a latinské štvorcePDF(84KB) PNG
V tejto prednáške sa zoznámime s konceptom konečných projektívnych rovín a latinských štvorcov a ukážeme si, ako tieto objekty navzájom súvisia. V druhej časti prednášky si predstavíme ich aplikáciu pri takzvaných samoopravných kódoch. Tieto kódy sa využívajú pri prenose informácií menej spoľahlivým spôsobom, kde môže dochádzať k zmene niektorých z prenášaných znakov.
Zdroj: sborníkAutor: Peter „πtr“ KorcsokDatum: 2012 Domašov
Redundantní číselné soustavy pro pokročiléPDF(74KB) PNG
Problém, jak zapisovat čísla, se táhne s lidstvem od nepaměti. Dnes známý poziční zápis, kdy stejný symbol (např. „5“) použitý na různých místech umožňuje zapsat jednou pět, jednou padesát, byl podmíněn vynálezem symbolu „0“ pro „nic“. Každému je jasné, že úloha vynásobení čísel 42 a 27 zapsaných v desítkové soustavě je jednodušší, než násobení XLII a XXVII zapsaných římským způsobem. Přesto se desítkový zápis prosadil v Evropě až ve 13. století. I dnes má smysl číselné soustavy zkoumat. Jejich renesance přišla s nástupem procesorů – důvodem byla potřeba vyvinout algoritmus pro paralelní sčítání.
Zdroj: sborníkAutor: Jakub „Roman“ KlemsaDatum: 2012 Domašov
Toky v sítích, Hallova větaPDF(83KB) PNG
Cílem přednášky je seznámit se základními definicemi a poznatky týkajících se toků v sítích a problému hledání maximálního toku. Další část přednášky se zabývá párováním a důkazem Hallovy věty pomocí aplikace poznatků o tocích.
Zdroj: sborníkAutor: Vít "Vejtek" MusilDatum: 2010 Domaslav

Kontakt

email mks (zavináč) mff.cuni.cz
pošta Korespondenční seminář
KAM MFF UK
Malostranské náměstí 25
118 00   Praha 1

Organizátoři

mff

Matematický korespondenční seminář je organizovaný studenty Matematicko-fyzikální fakulty UK pod záštitou Informatického ústavu UK a Oddělení pro vnější vztahy a propagaci UK.

Partneři

pix